HS Basketball Games & Scores : Week of Feb 21st – Feb 26th, 2022

February 22, 2022

HS BASKETBALL GAMES – WEEK OF FEB 21st – FEB 26th

Coverage area teams

NCTL Stars & Stripes Division, GTE, GTW, BWAC

Monday, Feb 21st

BOYS

Brown City  57,  Harbor Beach 43 – Live Thumb Tailgater Webcast Replay Channel 1

Kingston 58, Caro  43

Bad Axe  58,  Cass City  44

Bay City John Glenn 44, at  Unionville-Sebewaing  31

Akron-Fairgrove  46,  at  Lakeville  45

Auburn Hills Oakland Christian 58, Algonac 23

GIRLS – Monday, Feb 21st

Sandusky 41,  at  Harbor Beach  22 – WBGV 92.5 FM

Kingston 64,  at  Caro  29

Lakeville  61,  Akron-Fairgrove  14

Peck  34,   at  Kimball Landmark Academy  25

Tuesday, Feb 22nd

BOYS

Croswell-Lexington 56,  at  Richmond 54

Imlay City  55, at  North Branch 34

Armada  50, at  Yale 48

Almont  56, at  Algonac 25

Vassar  63, at  Caro 46

Dryden 43, Lakeville  37

Genesee  66, at  Burton Bentley 64

Peck 59, Mayville  30

Akron-Fairgrove 59, Ashley 46

New Haven Merritt 46, Carsonville-Port Sanilac 39

Breckenridge  57, at  Bay City All Saints 47

Ubly  62, at  Deckerville 32

GIRLS – Tuesday, Feb 22nd

Sandusky 53, Brown City 12 – Sandusky outright Greater Thumb East Champs

Harbor Beach  48, at  Memphis 23

Marlette 31, Ubly  30

Reese  45, at  Cass City 43

Bad Axe  44, at  Unionville-Sebewaing 22

Lakers 51, Vassar 31

Genesee  65, at  Burton Bentley 34

Carsonville-Port Sanilac  46, at  New Haven Merritt 25

Bay City All Saints  46, at  Ashley 37

Port Huron Northern 52, Yale 36

North Branch  52, at  Ortonville-Brandon 40

Almont 32, Chippewa Valley  26

Wednesday, Feb 23rd

BOYS

Ubly  42, at  Marlette 39 : Ubly wins outright GTE League Title Live Webcast Replay Thumb Tailgater Channel 1

Harbor Beach  at  Memphis – postponed to March 1st

Brown City  51, at  Sandusky 32 – Live on WBGV 92.5 FM

Reese  55, at  Cass City 48 – Reese win Greater Thumb West League title

Bad Axe  70, at  Unionville-Sebewaing 30

Lakers 72, Vassar  45

Genesee 78, Deckerville 69

North Branch 71, Mt Morris  59

North Huron 58, at  Saginaw Arts & Sciences 46

GIRLS – Wednesday, Feb 23rd

Deckerville  56, at  Genesee 40

Thursday, Feb 24th

GIRLS

Carsonville-Port Sanilac  49, at  Akron-Fairgrove 34 – Carsonville-Port Sanilac Lady Tigers get share of NCTL Stripes Division title, Live Webcast Thumb Tailgater Channel 1

Bay City All Saints 64, Owen-Gage 29

Peck  36, at  Caseville 32 – Overtime

Kingston 66, Genesee 28

Deckerville  48, at  Dryden 38

North Huron 48, Mayville 17

Sandusky  62, at Memphis 21 – Sandusky goes undefeated regular season & GTE League Title champs

Harbor Beach 56, at  Marlette 21

Capac  27, at  Brown City 20

Reese  56, at  Unionville-Sebewaing 40 – Reese Greater Thumb West League Champs

Cass City  52, at  Lakers 39

Caro 48, Bad Axe  34

Imlay City  54, at  Almont 36

Yale  48, at  North Branch 42

Armada  49, at  Croswell-Lexington 33

Richmond 48, Algonac 40

Friday, Feb 25th

BOYS

Croswell-Lexington 68, Armada 37 : Cros-Lex wins BWAC league title (3rd straight)

Richmond  54, at  Algonac 28

Imlay City 37, Almont 36

Yale  53, at  North Branch 47

Marlette 60, Harbor Beach 46

Brown City 61, Capac 35

Memphis 44, Sandusky 36

Reese  78, at  Unionville-Sebewaing 29

Bad Axe  71, at  Caro 22

Lakers 52, Cass City 45 – WLEW 102.1 FM

North Huron 83, Mayville  33 – North Huron outright NCTL Stars Division Champs

Deckerville  66, at  Dryden 59

Genesee  60, at  Kingston 41

Peck  49, at  Caseville 23

Akron-Fairgrove  50, at  Carsonville-Port Sanilac 48

GIRLS – Friday, Feb 25th

Cass City 39, Vassar 16

Saturday, Feb 26th

BOYS

Bay City All Saints 63, Caseville 36

GIRLS

Bay City All Saints 42, Caseville 10 – All Saints earn share of NCTL Stripes Div title with Carsonville-Port Sanilac

Pontiac Notre Dame PrepĀ  40, atĀ  Richmond 29