MHSAA 2020 HS Girls District Playoffs

MHSAA 2020 – HS GIRLS BASKETBALL DISTRICT PLAYOFFS
www.mhsaa.com/Sports/Girls-Basketball

Live Webcasts Coverage
Channel 1 on thumbtailgater.com

Webcasts all games of HS Girls Basketball District 63 at Almont HS

Monday, March 2ndLive Webcasts on CH 1 on thumbtailgater.com
Marysville 54, Armada 25 – Webcast Replay
Imlay City 40, Croswell-Lexington 35 – Webcast Replay

Wednesday, March 4th – Live on CH 1 at thumbtailgater.com
Yale vs Marysville – 5:30pm
Almont vs Imlay City – 7pm

Friday, March 6th – 6:45pm, Live Channel 1 at thumbtailgater.com
District 63 Championship Game

Friday, March 6th – 6:45pm
Live Webcast – Channel 2 on thumbtailgater.com

Division 4 – District 112 Championship Game – at Kingston HS
? vs ?

MHSAA HS Girls Basketball District Playoffs
https://www.mhsaa.com/Sports/Girls-Basketball

Thumb Tailgater Sports coverage area teams*
(NCTL, GTE, GTW, BWAC)

DIVISION 4 – District 112 Quarterfinals – 1st round
MONDAY, MARCH 2nd – games played at non-host sites
*Mayville 43, *North Huron 41
*Ubly 68, *Akron-Fairgrove 26
*Owen-Gage 45, *Caseville 33

WEDNESDAY, MARCH 4th – at Kingston HS
*Mayville vs *Ubly – 6pm
*Kingston vs *Owen-Gage – 7:30pm

FRIDAY, MARCH 6th – 6:45pm
Live Webcast Channel 2 on thumbtailgater.com
District 112 Championship Game

DIVISION 4 – Girls Basketball District 111 at Merrill HS
MONDAY, MARCH 2nd
Saginaw Michigan Lutheran 45, Merrill 37
Saginaw Nouvel 42, Midland Calvary Baptist 27

WEDNESDAY, MARCH 4th
Saginaw Michigan Lutheran vs Saginaw Arts & Sciences – 6pm
Saginaw Nouvel vs *Bay City All Saints – 7:30pm

FRIDAY, MARCH 6th – 7pm
District 111 Championship Game

DIVISION 4 – Girls Basketball District 128 at Dryden HS
MONDAY, MARCH 2nd

*Deckerville 62, *Carsonville-Port Sanilac 15

WEDNESDAY, MARCH 4th
*Deckerville vs New Life Christian – 6pm
*Dryden vs *Peck – 7:30pm

FRIDAY, MARCH 6th – 7pm
District 128 Championship Game

DIVISION 4 – Girls Basketball District 127 at Flint International

MONDAY, MARCH 2nd
*Genesee 64, Flint New Standard 10
Genesee Christian 69, *Flint International 14

WEDNESDAY, MARCH 4th
*Genesee vs Swartz Creek Valley – 6pm
Genesee Christian vs Burton Madison

FRIDAY, MARCH 6th – 6pm
District 127 Championship Game

DIVISION 3 – HS Girls Basketball District 96 at Bad Axe HS

MONDAY, MARCH 2nd
*Cass City 46, *Harbor Beach 34

WEDNESDAY, March 4th
*Elkton-Pigeon-Bay Port Lakers vs *Bad Axe – 6pm
*Unionville-Sebewaing vs *Cass City – 7:30pm

FRIDAY, March 6th – 7pm
District 96 Championship Game

DIVISION 3 – Girls Basketball District 93 at Brown City HS
All Games Live on WBGV 92.5 FM

MONDAY, MARCH 2nd
*Brown City 54, Kimball Landmark 26
*Sandusky 48, *Marlette 36

WEDNESDAY, MARCH 4th
*Memphis vs *Brown City – 6pm
*Capac vs *Sandusky – 7:30pm

FRIDAY, MARCH 6th
District 93 Championship Game – 7pm

DIVISION 3 – Girls Basketball District 95 at Vassar HS

MONDAY, MARCH 2nd – 1st round games at non-host site
*Reese 54, Montrose 13
New Lothrop 46, @ *Vassar 18
St Charles 51, Saginaw Valley Lutheran 28

WEDNESDAY, MARCH 4th
St Charles vs *Reese – 6pm
Hemlock vs New Lothrop – 7:30pm

FRIDAY, MARCH 6th – 7:30pm
District 95 Championship Game

DIVISION 2 – Girls Basketball District 63 at Almont HS

MONDAY, MARCH 2ndLive on CH 1 on thumbtailgater.com
Marysville 54, vs *Armada 25 – Webcast Replay
*Imlay City 40, *Croswell-Lexington 35 – Webcast Replay

WEDNESDAY, MARCH 4thLive Webcast CH 1 on thumbtailgater.com
*Yale vs Marysville – 5:30pm
*Almont vs *Imlay City – 7pm

FRIDAY, MARCH 6th
LIVE WEBCAST Channel 1 on thumbtailgater.com

District 63 Championship Game – 6:45pm

DIVISION 2 – Girls Basketball District 62 at Marine City HS

MONDAY, MARCH 2nd
Marine City 43, Macomb Lutheran North 34

WEDNESDAY, MARCH 4th
St Clair vs Marine City – 6pm
*Richmond vs *Algonac – 7:30pm

FRIDAY, MARCH 6th
District 62 Championship – 6pm

DIVISION 2 – Girls Basketball District 64 at Lake Fenton HS

MONDAY, MARCH 2nd
Lake Fenton 73, Mt Morris 15
Goodrich 57, *North Branch 14

WEDNESDAY, MARCH 4th
Ortonville vs Lake Fenton – 5:30pm
Flint Powers Catholic vs Goodrich – 7pm

FRIDAY, MARCH 6th
District 64 Championship Game – 7pm

DIVISION 2 – Girls Basketball District 39 at Clio HS

MONDAY, MARCH 2nd
Bridgeport 56, *Caro 35
Frankenmuth 66, Clio 13

WEDNESDAY, MARCH 4th
Saginaw Arthur Hill vs Bridgeport : 5pm
Birch Run vs Frankenmuth – 7pm

FRIDAY, MARCH 6th
District 39 Championship Game – 7pm

Previous Article
Next Article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *